Na terase Petschkovy vily – dnešní Rezidence velvyslance USA v Praze – zazní Hymna Spojených států amerických a Dvořákova Symfonie č. 9, e-moll, op. 95, známá jako „Novosvětská“. Účinkuje PKF – Prague Philharmonia.

4. července 1776 byla Druhým kontinentálním kongresem přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Touto deklarací Spojené státy uplatnily svou nezávislost na Velké Británii vyhlášením základních práv člověka a soupisem stížností proti britské říši. V tento den státního svátku – Dne nezávislosti, anglicky Independence Day – slaví Američané po celém světě. Velvyslanectví USA v Praze hostí u této příležitosti tradiční recepci v rezidenci velvyslance – Petschkově vile, na kterou jsou obvykle zvány významné osobnosti kulturního i politického života. V době totality nechyběli mezi pozvanými čeští disidenti. Letošní oslavy zahájí PKF – Prague Philharmonia koncertem, na kterém zazní Hymna Spojených států amerických a Dvořákova Symfonie č. 9, e-moll, op. 95, známá jako „Novosvětská“.

Dnešní rezidence amerického velvyslance v České republice – Petschkova vila – byla navržena a postavena v letech 1924–30 pro bankéře a průmyslníka (jak se sám označoval) Otto Petschka architektem Maxem Spielmannem a stavební firmou Matěj Blecha. Vila měla od počátku dvě zcela odlišné tváře: na jedné straně vycházela z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí nejvíce inspirovaném francouzským klasicizujícím barokem, na straně druhé byla vybavena špičkovými technickými novinkami v míře, která téměř neměla ve své době srovnání. Od konce druhé světové války vila slouží jako rezidence amerických velvyslanců. V průběhu její první zásadní rekonstrukce, která proběhla v letech 2012–13, ji bylo možné představit veřejnosti na výstavě Rezidence Otto Petschka v Národním technickém muzeu v Praze, a to včetně části jejího zařízení.

Napište nám